menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 10 października 2018

3 zioła na wątrobę (ostropest, mniszek lekarski, karczoch)

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Jednak aby działała na pełnych obrotach, warto jej w tym pomóc. Zwróćmy uwagę na naturalne sposoby i wypróbujmy te cenne rośliny o właściwościach wspierających prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Ostropest

Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a jego działanie wspierające zdrowie znane jest już od ponad 2000 lat.

Zioło ma jednak o wiele więcej zastosowań, a wśród nich znajduje się wspomaganie pracy wątroby. To roślina, która wspiera ochronę tego narządu przed szkodliwym działaniem alkoholu. Uważa się również, że jest jednym z naturalnych produktów oczyszczających wątrobę z toksyn. A wszystko to zawdzięcza silimarynie zaliczanej do grona flawonoidów. To właśnie silimaryna chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Źródło: Shutterstock.com

Mniszek lekarski

Jedna z legend głosi, że kiedyś mały kawałek słońca spadł na ziemię i roztrzaskał się na miliony drobnych odłamków. Powstał z nich kwiat, który swoim wyglądem przypomina słońce i od niego otrzymał swoje właściwości prozdrowotne. Botanicy są jednak pewni, że mniszek lekarski pochodzi z Grecji. Dziś porasta całą Polskę. Dla jednych jest chwastem, dla innych bezcenną rośliną wspomagającą cały organizm.

Mniszek lekarski wspomaga prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Wspiera prawidłowe fukncje wątroby. Mniszek lekarski to również popularny składnik diet.

Karczoch

Uwielbiają go mieszkańcy Włoch, a przecież to jeden z najzdrowszych narodów w Europie. Dodają go do pizzy, faszerują, słowem powszechnie stosują w kuchni. Podobno Rzymianie nazywali roślinę "cynara", na cześć kobiety, która według ludowych opowieści została zamieniona za karę właśnie w tę roślinę. Wiadomo również, że zanim poznano właściwości karczocha, był on podawany jako trucizna. Niestety nieskuteczna, bo to niezwykle zdrowa roślina.

Dziś na szczęście karczochy stosuje się inaczej. Aby wspomagać pracę wątroby, karczocha warto spożywać regularnie, np. w postaci suplementów czy dodawać do posiłków. W roślinie znajdziemy kilka cennych składników: cynarynę, kwas chlorogenowy, niacynę oraz inulinę. To właśnie dzięki nim karczoch ma zbawienny wpływ na wątrobę. Wspiera prawidłową pracę wątroby oraz oczyszczanie organizmu.

Ostropest plamisty, mniszek lekarski i karczoch to rośliny, które na stałe powinny zagościć w naszym menu. Wspomagają bowiem nie tylko wątrobę, ale i cały organizm. Ostropest korzystnie wpływa na ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników powstających w wyniku stresu czy spożywania alkoholu. Mniszek lekarski wspomaga pracę układu trawiennego, a także korzystnie wpływa na utrzymanie właściwego pH w żołądku. Z kolei karczoch to roślina wspomagająca trawienie. Czy można chcieć czegoś więcej?

Źródło: Shutterstock.com


Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/ostropest-wspiera-prace-watroby-wlasciwosci-lecznicze-ostropestu_41905.html
http://www.medonet.pl/zdrowie,wlasciwosci-mniszka-lekarskiego,artykul,1725358.html
https://portal.abczdrowie.pl/wyciag-z-karczocha-wyglad-wartosci-odzywcze-zastosowanie

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.