menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 2 listopada 2018

5 sposobów na spokojny sen

Sen jest jednym z najważniejszych procesów pozwalających naszemu organizmowi odpocząć i zregenerować się. Jednak zdrowy sen często zakłócają nam „sprawy życia codziennego”. Codzienne stresy, problemy, drobiazgi nad którymi uporczywie rozmyślamy mogą zakłócić pełnię dobroczynnego snu. Aby sobie pomóc, warto skorzystać z naturalnych rozwiązań. Oto 5 ziół, które pomogą ci spać spokojnie.

Waleriana

Waleriana, czyli tzw. kozłek lekarski, naturalnie rośnie na terenach wilgotnych. Najczęściej można ją spotkać w pobliżu rzek i jezior. Co ciekawe, roślina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, a jej liście wydzielają charakterystyczny chrzanowy zapach. Jak głosi legenda, waleriana była jednym ze składników słynnej odtrutki króla Pontu. Okrutny władca Mitrydates VI Eupator tak bardzo bał się o swoje życie, że stworzył tajemniczą miksturę, która była naturalnym remedium na wszystkie trucizny.

Kozłek lekarski jest wykorzystywany jako naturalna pomoc dla osób chcących wspierać zdrowy sen. Pomaga pozbyć się uczucia niepokoju, a także łagodzi napięcie i odpręża. Poprawia jakość snu i łagodzi nerwy.

Źródło: Shutterstock.com

Chmiel

Chmiel kojarzy nam się przede wszystkim z piciem piwa. Nic dziwnego – szyszki chmielowe (żeńskie kwiatostany) są niezbędnym składnikiem wykorzystywanym przy produkcji tego napoju. Uważa się, że chmiel pochodzi z Chin. Jego pozytywny wpływ na zdrowie ceniono już w starożytności. Nasze babcie z kolei stosowały płukanki z chmielu, by wzmocnić włosy. Roślina posiada ok. 150 substancji aktywnych, wśród nich znajdują się gorzkie kwasy – lupulon i humulon, to właśnie one odpowiadają za właściwości uspokajające i usypiające chmielu. Roślina pomaga uspokoić się i wyciszyć, a to zdecydowanie ułatwia zasypianie.

Źródło: Shutterstock.com

Lawenda

Nazwa "lawenda" pochodzi od łacińskiego słowa "myć się". To roślina, która potrzebuje dużo słońca i bogatego w wapń podłoża. Znalazła swoje miejsce w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym, kulinarnym, cenią ją osoby, które naturalnie wspierają zdrowie organizmu. To również wyjątkowo piękna roślina ozdobna. W starożytności była stosowana jako dodatek do kąpieli, miała odprężać i uspokajać skołatane nerwy.

Już sam zapach lawendy działa kojąco na nasz organizm. Pomaga uzyskać sen głęboki i mocny. Nic dziwnego, że olejek lawendowy jest wykorzystywany w aromatoterapii. Lawenda łagodzi stres i pozwala się odprężyć.

Melisa

Melisa to wyjątkowo popularna roślina. Ma delikatny cytrynowy zapach. Łacińska nazwa "melisa" pochodzi od słowa "pszczoła" i ma związek z tym, że melisa jest rośliną miododajną. Legenda głosi, że imię Melisa nosiła nimfa, którą Zeus zamienił w pszczołę. W liściach melisy znajdziemy substancje takie jak: sole mineralne, garbniki, żywice, flawonoidy, witaminę C czy olejki eteryczne.

Melisa słynie ze swoich właściwości uspokajających i wyciszających. Pomaga pozbyć się napięcia, a dzięki temu zapewnia lepszy i spokojny sen. Wszystko to dzięki zawartości olejków lotnych, które pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy.

Źródło: Shutterstock.com

Męczennica

To roślina, która często kojarzy nam się z Wielkanocą. Męczennica znana jest również jako passiflora. Jej łacińska nazwa oznacza "kwiat męki pańskiej". Z rośliną związanych jest kilka legend. Jedna z nich głosi, że kwiat wyrósł z łez Chrystusa wiszącego na krzyżu. Niewiele osób wie, że owocem passiflory jest smaczna i pełnia witamin oraz składników odżywczych marakuja.

Passiflora pomaga pozbyć się uczucia lęku i koi skołatane nerwy. Tym samym sprawia, że stajemy się odprężeni, spokojni, łatwiej zasypiamy.

Źródło: Shutterstock.com


Źródła:
https://www.zielonyogrodek.pl/meczennica-passiflora-kwiat-pelen-wielkanocnych-symboli
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/kozlek-lekarski-waleriana-dzialanie-zastosowanie-skutki-uboczne_37838.html
https://www.colfarm.pl/pl/poradnik/dla-pacjenta/na-dobry-sen-i-na-stres-chmiel-zwyczajny
http://nasen.info.pl/2013/05/15/szyszki-chmielu-dobre-na-sen/
https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-sen-melisa

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.