menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 3 października 2018

Miłorząb japoński /Ginkgo biloba/ dobry sposób na wspieranie pamięci

Jest uznawany za najstarsze i najbardziej długowieczne drzewo świata. Jego właściwości zdrowotne mieszkańcy Chin wykorzystywali już od wieków. Miłorząb japoński to fascynująca roślina, którą sam Karol Darwin nazywał "żywą skamieliną". Warto poznać ją bliżej.

Drzewo inne niż wszystkie
Miłorząb japoński (Ginko biloba) to niezwykłe drzewo. Na naszej planecie pojawiło się już ponad 300 milionów lat temu. Wbrew swojej nazwie wcale nie pochodzi z Japonii, a z Chin. Drzewo uważane jest za niezniszczalne. Nic dziwnego, jest odporne na mrozy, nie choruje, nie atakują go insekty, nie kumuluje toksyn znajdujących się w powietrzu i może żyć ponad 1000 lat. Źródłem najważniejszych składników aktywnych są liście, które mają piękny kształt wachlarza.

Wrażenie robią także jego rozmiary. Miłorząb japoński osiąga nawet do 40 metrów wysokości, a najstarsze drzewo w Chinach ma aż 12 metrów w obwodzie pnia. Miłorząb jest obecnie jedynym na świecie liściastym drzewem nagozalążkowym.

Drzewo znane jest również pod takimi nazwami jak miłorząb dwudzielny, dwuklapowy i chiński. Mieszkańcy Azji mówią o nim yinxing-guo, czyli "srebrny owoc". Inna nazwa związana jest z jego długim okresem owocowania. Drzewo wytwarza nasiona dopiero po około 40 latach, stąd nazwa – drzewo dziadka. W związku z charakterystycznym kształtem liści miłorząb japoński nazywany jest też kaczą stopą. Zaś dla buddyjskich mnichów to "boskie drzewo życia". Uważają je bowiem za święte. Sadzą je dookoła swoich świątyń i klasztorów. Liście traktują jako talizmany, a sam miłorząb ma symbolizować witalność, nadzieję i braterstwo. Istnieje też hipoteza, która mówi, że to właśnie dzięki buddyjskim mnichom roślina przetrwała do dziś.

Z Chin do Europy
Naturalnie rośnie dziś już wyłącznie w jednym miejscu – w rezerwacie Tian Mu Shan Reserve w południowo-wschodniej części Chin. To właśnie stąd w XI wieku został rozpowszechniony na inne rejony Azji. W Europie usłyszano o nim dopiero w wieku XVII za sprawą niemieckiego lekarza i botanika. Podobno to właśnie Engelbert Kaempfer sprowadził miłorząb do Europy. Informacje te nie są jednak potwierdzone. Wiadomo natomiast, że pierwszy europejski okaz został posadzony w Holandii. Najstarszy miłorząb japoński znajdujący się w Polsce można z kolei znaleźć w parku pałacowym w Łańcucie. Jego wiek szacuje się na ok. 215 lat. Drzewo ma 31 metrów wysokości i 3,5 metra w obwodzie pnia. Młodsze rośliny znajdziemy również w Krakowie, Warszawie oraz Kórniku.

Źródło: Shutterstock.com

Miłorząb japoński jako suplement diety
Ginko biloba jest jednak znany przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających prawidłowe działanie naszego mózgu. Jest polecany osobom pracującym umysłowo, a także tym, których codzienne funkcjonowanie wymaga wytężonego wysiłku umysłowego. Miłorząb japoński wspomaga również pamięć i poprawia koncentrację. Zapewnia jasność myślenia.

Mogą go stosować osoby uczące się do ważnych egzaminów, np. studenci w trakcie trwania sesji. To jednak nie wszystko. Miłorząb przyjmowany regularnie pomaga utrzymać dobry wzrok i słuch. Dziś na szczęście nie musimy przygotowywać czasochłonnych wywarów z trudno dostępnych liści drzewa. Miłorząb japoński można bowiem wprowadzić do codziennej diety w postaci suplementu, a to znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.