menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 5 października 2018

Naturalne metody na nadmierne pocenie się (szałwia)

To roślina, której w przeszłości przypisywane były właściwości magiczne. Dziś wykorzystuje się ją przede wszystkim jako surowiec zielarski. Znalazła również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest też uprawiana jako roślina ozdobna i stosowana w sztuce kulinarnej. Ma wiele zastosowań i warto przyjrzeć się jej bliżej.

Uprawa szałwii

Szałwia jest półkrzewem. Naturalnie rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Lubi gleby wilgotne i bogate w wapń. Najpiękniej rozwija się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Osiąga od 50 do 70 centymetrów wysokości. Ma miękkie srebrno-zielone liście. Szałwia jest również rośliną miododajną. Kwitnie od maja do lipca. Ma kwiaty w kolorze fioletowym, białym, różowym i niebieskim. Cała roślina jest pokryta delikatnymi włoskami. Szałwia jest piękną ozdobą przydomowych ogrodów, zwłaszcza tych projektowanych w stylu śródziemnomorskim. Można ją również hodować na balkonie czy parapecie w mieszkaniu. Ma charakterystyczny smak z lekką nutą goryczki oraz aromatyczny, kamforowy zapach.

Roślina magiczna

Szałwia lekarska to Salvia officinalis L. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ''salvare'', co oznacza ''leczyć'', ''uzdrawiać''. Na temat szałwii powstało wiele legend, ale dwie z nich są szczególnie piękne. Pierwsza wywodzi się z mitologii greckiej i głosi, że za pomocą szałwii, bóg sztuki lekarskiej Asklepios przywracał życie zmarłym. To niestety bardzo denerwowało władcę podziemi Hadesa, który zgłosił powtarzające się incydenty Zeusowi. Ten z kolei ukarał Asklepiosa rażąc go piorunem i tym samym sprawił, że mityczny lekarz zabrał swoją tajemną wiedzę do grobu.

Inna legenda wiąże się z ucieczką Świętej Rodziny przed groźnym Herodem do Egiptu. Gdy ta postanowiła odpocząć obok kwitnącej szałwii, roślina zrzuciła swoje kwiaty, aby stworzyć im kwiatowy dywan o pięknym zapachu. W zamian - w darze od Boga, szałwia otrzymała dar uzdrawiania, przynoszenia ulgi osobom cierpiącym i chorym.

W starożytności szałwia była uważana za świętą roślinę, symbol długowieczności i zdrowia. To właśnie z tego okresu pochodzi powiedzenie: ''Kto ma szałwię w ogrodzie, nie potrzebuje lekarza''. W Polsce z kolei zwykło się mówić: ''U kogo szałwia w ogrodzie, tego kostucha nie ubodzie''.

Źródło: Shutterstock.com

Szałwia na nadmierne pocenie i nie tylko

Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są liście. Zawierają one cenne olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminę PP, witaminę B1, karoteny oraz witaminę C. Szałwia pomaga pozbyć się problemu nadmiernego pocenia się. W tym celu przeprowadza się pod okiem lekarza dwutygodniową kurację, podczas której regularnie pije się napar z szałwii.

Szałwia znana jest również z innych właściwości. W przypadku niestrawności, zgagi czy wzdęć picie naparu z szałwii wspiera pracę układu pokarmowego. Napar z szałwii stosowany miejscowo, czy to w formie płukanek, czy też okładów przynosi ulgę w stanach zapalnych gardła lub skóry.

Szałwia w kuchni

Szałwię warto również wykorzystać w kuchni. Nadaje aromat potrawom tłustym, do których używa się mięsa, zwłaszcza wieprzowiny i cielęciny. To idealny dodatek do sosów makaronowych. Z odrobiną szałwii można przygotować delikatne ziołowe masło, pasuje do dań mącznych, będzie doskonałym dodatkiem do kopytek i pierogów. Z kolei w Stanach Zjednoczonych używa się jej do nadziewania indyka podczas Święta Dziękczynienia.


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_lekarska
https://www.panacea.pl/articles.php?id=2802
http://www.naturaity.pl/artykul/231,szalwia-lekarska.html?PHPSESSID=f1f33d7ebd44ad1461ad450157db0e8e&p=1#ad-image-0
http://akademiaducha.pl/tag/szalwia-lekarska/

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.