menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 8 października 2018

Ruszczyk kolczasty na ciężkie i zmęczone nogi

Jest efektowną ozdobą miejskich parków, lasów i przydomowych ogrodów. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W medycynie tradycyjnej jest stosowany od tysięcy lat i warto poznać jego wszystkie właściwości, aby w naturalny sposób wspomagać swoje zdrowie. Jak działa ruszczyk kolczasty?

Miotła rzeźnika
W Polsce zamiennie używane są dwie nazwy: ruszczyk kolczasty oraz myszopłoch kolczasty. We Włoszech roślina to "żądło na myszy". W Wielkiej Brytanii najbardziej popularna nazwa to butcher’s broom, czyli "miotła rzeźnika". Skąd te oryginalne nazwy? Wszystkie mają związek z dawnym zastosowaniem rośliny. W Polsce oraz we Włoszech wierzono, że odstrasza myszy, a jej gałązki układano lub wieszano między kawałkami mięsa. W Wielkiej Brytanii z gałązek krzewu przygotowywano miotły, które sprzedawano rzeźnikom. To właśnie nimi oczyszczali oni bloki, na których porcjowali później mięso.
To tylko jedno z wielu zastosowań ruszczyka w dawnych czasach. Na przykład w średniowieczu roślina polecana była przede wszystkim kobietom w czasie ciąży, gdyż miała pomagać na obrzęki i uczucie ociężałych nóg. Dziś suplementy z ruszczykiem kolczastym w składzie zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, świadomi konsumenci chętniej i częściej sięgają po naturalne metody wspomagania organizmu.

Efektowna ozdoba
Ruszczyk kolczasty to wyjątkowy krzew. Osiąga nawet do 75 cm wysokości. Porasta lasy, nadmorskie szlaki, parki, jest ozdobą ogrodów (zwłaszcza zimowych), wykorzystuje się go również coraz częściej przy tworzeniu kompozycji kwiatowych, np. na Boże Narodzenie, a wysokie gałęzie ustawione w szklanych wazonach mogą służyć jako dekoracja wnętrz. Niewiele osób wie, że ruszczyk stosowany jest również w kuchni. Młode pędy rośliny można przyrządzać podobnie jak szparagi.

Wrażenie robią też owoce rośliny – piękne czerwone jagody, które pojawiają się we wrześniu i pozostają na roślinie przez całą zimę. Jednak surowiec zielarski stanowią podziemne części myszopłochu, czyli kłącza, które zbierane są późną jesienią. To właśnie w nich znajdziemy najcenniejsze składniki o działaniu prozdrowotnym, a są wśród nich: nienasycone kwasy tłuszczowe, saponiny sterydowe, flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne oraz fitosterole.

Ekstrakt z myszopłocha można znaleźć również w niektórych kosmetykach. Przede wszystkim tych do cery naczynkowej i alergicznej. To także składnik kremów antycellulitowych i ujędrniających.

Właściwości zdrowotne i suplementacja
Siedzący lub stojący tryb życia, mało ruchu może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Nadwaga, bolące plecy, szybkie męczenie się przez słabą kondycję to tylko wierzchołek "góry lodowej". Nieaktywny tryb życia odbija się także na naszych nogach. Po całym dniu często są "ciężkie", obrzmiałe – wtedy myślimy tylko o tym, by jak najszybciej zrzucić buty i odpocząć w wygodnym fotelu.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ruszczyk kolczasty, polecany właśnie osobom prowadzącym mało aktywny styl życia lub tym, których nogi są nadmiernie obciążone. Roślina przynosi ulgę zmęczonym i opuchniętym kończynom. Pomaga pozbyć się uczucia ciężkości. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie krążenia żylnego.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.