menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Julia Wiśniewska | 13 listopada 2018

Świetlik dla twoich oczu

Tę niepozorną roślinkę o włochatych łodygach i kwiatkach ozdobionych żółtą plamką stosuje się przede wszystkim przy stanach zapalnych spojówki oka. Dostała też miano "radosnej" ze względu na greckie pochodzenie jej nazwy.

Nazwa świetlik lekarski, czy też łąkowy (Euphrasia officinalis), pochodzi od greckiego słowa euphrosyne, co oznacza "dobry nastrój". Znane są także jej inne, ludowe nazwy: ptasie oczka, świecznik czy świtnik. Nosi też imię "mlecznego złodzieja" z racji tego, że jest półpasożytem, a jej korzenie pobierają substancje odżywcze z pobliskich traw, które są często pożywieniem krów. Najprawdopodobniej świetlik był wykorzystywany już w starożytności w walce ze stanami zapalnymi spojówek oczu.

W stanie naturalnym

Znajdziemy go na terenie całej Europy, w tym oczywiście Polski – głównie na torfowiskach, pastwiskach, brzegach lasów czy na podmokłych łąkach. Okres kwitnienia przypada od maja aż do października.

Można go zbierać tylko w stanie naturalnym – nie ma hodowli świetlika. Wszystko właśnie dlatego, że, jak wspominaliśmy, jest półpasożytem i trudno by było stworzyć mu warunki w uprawie hodowlanej.

Roślinę zbiera się podczas kwitnienia ale, co ważne, przed wytworzeniem torebek nasiennych i pozostawiając mniej więcej 1/3 rośliny w ziemi (po to, by mogła produkować nowe nasiona). Suszy się ją w warunkach naturalnych, w zacienionych i dość przewiewnych miejscach albo w suszarniach, które są ogrzewane (wtedy temperatura nie może przekroczyć 35 st. C).

*Bogaty skład *
Swoje działanie świetlik zawdzięcza licznym substancjom, jakie wytwarza. W surowcu znajdują się: aukubina, garbniki, cukry, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, pochodne kumaryny, żywice, sole mineralne, a zwłaszcza związki miedzi i manganu. Dlatego stosowany jest jako środek przeciwzapalny i ściągający. Za te właściwości odpowiedzialna jest aukubina. Natomiast zawarte w świetliku garbniki i kwasy polifenolowe uszczelniają naczynia krwionośne, co jest przydatne w leczeniu objawowym stanu zapalnego.

Właściwości świetlika
Stosowany jest w łagodnie nasilonym zapaleniu spojówek, także na tle alergicznym oraz wspomagająco w przypadku pojawienia się "jęczmieni" przebiegających z łagodnie nasilonym stanem zapalnym spojówek. Używany jest przeważnie w postaci odwaru do robienia okładów lub do przemywania.
Jak świetlik działa na podrażnione spojówki oczu? Przeciwzapalnie, uszczelnia ich naczynia krwionośne, zmniejszając zaczerwienie i obrzęk. Oprócz działania wspomagającego leczenie, świetlik jest chętnie stosowany w preparatach kosmetycznych pielęgnujących skórę wokół oczu.
Świetlik lekarski jest niewątpliwie wyjątkową rośliną. Ten niepozorny mieszkaniec łąk czy torfowisk od wieków jest obecny w długiej i bogatej historii polskiego zielarstwa. Nic dziwnego, wszak jego działanie daje przede wszystkim ulgę podrażnionym spojówkom oczu i powiekom.


Źródła:
https://www.herbapolzdrowie.pl/wlasciwosci-ziol/swietlik-lekarski/
http://www.sposobydomowe.pl/swietlik/
http://www.czytelniamedyczna.pl/4656,ziele-swietlika-dzialanie-i-zastosowanie-lecznicze-stan-badan.html
https://www.zdrowyportal.org/1401/swietlik-lakowy-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awietlik_%C5%82%C4%85kowy
https://livingnatural.pl/styl-zycia/zdrowie/abc-ziol/390-swietlik-lekarski/

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.