menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Katarzyna Krupka | 7 listopada 2018

Zioła w kosmetyce: len, nagietek, rumianek, pokrzywa, brzoza

Zioła mają swoje mocne miejsce w kosmetyce. Znajdziemy je przede wszystkim w produktach naturalnych, które w dzisiejszych czasach cieszą się coraz większą popularnością. Wzmacniają włosy, łagodzą podrażnienia skóry, przywracają skórze blask, a wszystko to w naturalny sposób. Które zioła są szczególnie warte uwagi? Oto one.

*Len *

Nasiona lnu odnaleziono w piramidach. Cenili go już Hipokrates i Hildegarda z Bingen. Ale len znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Wykorzystywany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry bardzo suchej, odwodnionej. Ceniony jest za swoje właściwości pielęgnujące łagodzące. Wpływa kojąco na podrażnienia skóry. Wszystko to dzięki zawartości antyoksydantów i fitohormonów. Roślina stosowana jest także dla wzmocnienia włosów zniszczonych, np. zabiegami fryzjerskimi, suchych, łamliwych i skłonnych do wypadania.

Nagietek

Jest popularnym składnikiem kremów do twarzy, balsamów do ciała, olejków do masażu, a także płynów do kąpieli czy mydeł do mycia rąk. Wykorzystuje się go do pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, wrażliwej. Również odżywia. Kosmetyki z dodatkiem nagietka często stosowane są łagodząco po depilacji. Przywraca skórze miękkość i elastyczność. Wyciągi z nagietka znalazły zastosowanie również w produktach przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.

Rumianek

Można go spotkać na każdej łące, a jego właściwości dla zdrowia wykorzystywane były już w czasach starożytnych. Rumianek znajdziemy w kremach i żelach pielęgnujących delikatną skórę wokół oczu, olejkach, kremach do rąk oraz twarzy, mydłach, płynach do kąpieli, a także szamponach i odżywkach przeznaczonych do blond włosów, gdyż naturalnie rozświetla jasne pukle. Roślina sprawdza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Znane są jej właściwości łagodzące. Wykazuje delikatne działanie rozjaśniające. Stosowany na twarz pomaga pozbyć się widocznych na skórze objawów zmęczenie. Dzięki rumiankowi skóra odzyskuje blask i promienny wygląd.

Pokrzywa

Wierzono, że odpędza złe moce. Miała również chronić przed porażeniem pioruna. Dziś roślinę uważa się za doskonały dodatek kulinarny, surowiec zielarski oraz kosmetyczny. Przede wszystkim pokrzywę w kosmetyce stosuje się do poprawy kondycji włosów. Kosmetyki z jej dodatkiem używane regularnie wzmacniają włosy, sprawiają, że stają się mniej łamliwe i nie wypadają. Sprawia, że włosy znacznie mniej się przetłuszczają. Roślinę stosuje się również w celu pielęgnacji skóry, zwłaszcza trądzikowej, tłustej, skłonnej do wyprysków i zaskórników. Pomaga pozbyć się niedoskonałości, które niejednej kobiecie potrafią spędzić sen z powiek.

Brzoza

Od wieków wierzono, że brzoza przekazuje pozytywną energię. Ceniono ją za właściwości dla zdrowia i urody. Najcenniejsze składniki, które oferuje nam brzoza, to betulina i kwas betulinowy. To właśnie one znajdują się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Są to silne, naturalne antyoksydanty, które pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. Jednym z najsłynniejszych naturalnych kosmetyków jest woda brzozowa. Dzięki zawartości cennych witamin i składników mineralnych można używać jej do przemywania twarzy lub płukania włosów. Pomaga pozbyć się przebarwień.


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagietek_lekarski
https://portal.abczdrowie.pl/nagietek
https://lilinatura.pl/2011/04/nagietek-w-kosmetyce-naturalnej.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/rumianek-na-tradzik-i-podraznienia-wlasciwosci-kosmetyczne-rumianku_36677.html
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,18619604,pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-kosmetyczne-i-nie-tylko.html
http://www.snobka.pl/artykul/tajemnice-kosmetykow-pokrzywa-10741#
https://www.doz.pl/czytelnia/a12493-Len_-_naturalny_sposob_na_zdrowa_skore_i_wlosy
https://zdrowie.tvn.pl/a/wlasciwosci-wody-brzozowej-jej-pozyskiwanie-i-metody-stosowania

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.