menu
photo of article
Udostępnij Tweetnij

Autor: Julia Wiśniewska | 14 listopada 2018

Zioła wspomagające walkę z trądzikiem

Trądzik jest dolegliwością kojarzoną przeważnie z wiekiem młodzieńczym, jednak jego odmian jest kilka i nie dotykają one tylko ludzi młodych. W walce z nim wspomóc nas mogą zioła znane ze swych właściwości kojących i łagodzących. Jak choćby bratek (fiołek trójkolorowy), nagietek lekarski czy oczar wirginijski.

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele, ale "odpowiedzialne" za taki stan rzeczy są głównie hormony. Dlatego najliczniejszą grupą wiekową, którą ten problem dotyka, są nastolatkowie. Hormony mają niebagatelny wpływ na gruczoły łojowe, a te chronią naszą skórę poprzez wytwarzanie sebum. Jeśli dojdzie do jego nadprodukcji, powstają grudki, zaskórniki albo krostki.

Trądzik jest chorobą przewlekłą i wymaga specjalistycznego leczenia. W walce z nim dermatolodzy bardzo często przepisują zioła, które wspomagają terapię i przyczyniają się do złagodzenia dolegliwości. Warto więc zaufać fitoterapii, czyli ziołolecznictwu.

Zioła w diecie, jako składniki wspomagające leczenie, stosowane są praktycznie od zarania dziejów. Pierwsze wspomnienia na ten temat pochodzą ze starożytnego Sumeru (ok. 3500 lat p.n.e.). To listy roślin leczniczych, w których znalazły się m.in. mirra i opium. Za pierwszy medyczny opis fitoterapii uznaje się papirus Ebersa. Dokument pochodzi ze starożytnego Egiptu i jest datowany na 1550 r. p.n.e. Ta tajemna wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Teraz korzystamy z jej dobrodziejstw. Wiele firm farmaceutycznych czy kosmetycznych również wprowadza je do swoich produktów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 80 proc. światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej.

Trzeba przyznać, że swego rodzaju znakiem naszych czasów jest też chęć powrotu do natury i przejawia się na każdym poziomie naszego życia. Coraz częściej szukamy ziół, które rosną nawet w miastach na terenach zielonych. Nie tylko np. wzmacniają one smak potraw, ale odkrywamy na nowo ich właściwości łagodzące różne dolegliwości.

Bratek czyli fiołek
Fiołek trójbarwny jest zwany bratkiem z racji podobieństwa do bratka ogrodowego, choć jest trochę mniejszy. Zielone części rośliny oraz kwiaty, które są suszone, mają właściwości lecznicze. Bratek zawiera flawonoidy (kwercetynę, rutynę, apigeninę czy wiolantynę) oraz antocyjany, fenolokwasy, karotenoidy, saponiny triterpenowe, trochę olejku i salicylanów, związki śluzowe, garbniki, karoten, witaminę C i liczne sole mineralne. Jest on więc pełen składników o dobroczynnym działaniu.

Dużym problemem w trądziku jest stan zapalny, który jest odpowiedzialny za większość objawów tej choroby. Dlatego w terapii wspierającej trądzik niewątpliwie przydatne będzie jego działanie przeciwzapalne. Dlatego warto, aby osoby ze zmianami trądzikowymi piły napar z bratka. Nie liczmy jednak na cuda - poprawa następuje stopniowo, z czasem. Pierwsze efekty są widoczne zwykle po dwóch tygodniach, ale taka kuracja powinna być stosowana dłużej. Początkowo może wystąpić chwilowe pogorszenie stanu cery za sprawą intensywnego usuwania toksyn z organizmu, jednak cierpliwość i konsekwencja z pewnością zostaną nagrodzone. Pamiętajmy też, że napar z bratka nie jest zalecany dla osób poniżej 18 roku życia. Jeśli objawy trądziku nie zmniejszają się po 4 tygodniach stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.

Nagietek lekarski
Nagietek, oprócz swych właściwości leczniczych, jest także rośliną jadalną (np. dodaje się go do sałatek na bazie owoców czy do warzyw). Stosuje się go także jako barwnik – nadaje tkaninom żółty kolor. Wracając jednak do aspektów zdrowotnych, nagietek jest bogaty w składniki aktywne, takie jak np. saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, kumaryny, flawonoidy oraz olejek eteryczny. W samych kwiatach znajdują się także związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Ten zestaw ma dobroczynny wpływ na skórę dotkniętą trądzikiem.

W przypadku zmian trądzikowych napar z nagietka stosuje się w formie okładów na chorobowo zmienione miejsca. Okłady utrzymuje się na skórze przez 30-60 minut. Stosowane zewnętrznie okłady będą dobrym uzupełnieniem np. zaleconej przez lekarza terapii doustnej. Pamiętajmy, że napar z nagietka, nawet jako okłady, nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 roku życia. Jeśli objawy stanu zapalnego nie zmniejszają się po tygodniu stosowania okładów z nagietka, należy skonsultować się z lekarzem.

Nagietek jest składnikiem szeroko stosowanym w kosmetologii – jest dodawany do kremów i maseczek przeznaczonych do cery problematycznej, trądzikowej i podrażnionej.

Oczar wirginijski

Zwany przez Indian północnoamerykańskich "świętą rośliną". Doceniali oni jego ściągające działanie, a kora oczaru i jego gałązki stosowane były (i nadal są) jako ochrona przed "złem" i "anty-miłością". Do celów zdrowotnych nadal używa się jego liści i kory, które są bogate w garbniki, flawonoidy, kwas galusowy, gorycze, saponiny i olejek eteryczny. Działa na skórę ściągająco i przeciwzapalnie. Zmniejsza wydzielanie sebum i usuwa nadmiar substancji oleistych. Przyspiesza gojenie podrażnień oraz wyprysków, a także działa na żylaki i zapobiega infekcjom. Można stosować go jako tzw. hydrolat (tonik). Jest także dodatkiem do kremów. Pije się go również napar z jego kory.

To tylko niektóre z ziół, które wspomagają leczenie cery trądzikowej. Zaletą takiej terapii jest nie tylko niwelacja wyprysków, ale także poprawa ogólnej kondycji cery. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno leczenie farmakologiczne, jak i to wspomagane ziołami powinno być długotrwałe. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty.


Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/ziola-na-tradzik-do-picia-i-wcierania-naturalne-wspomaganie-leczenia-t_38406.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zio%C5%82olecznictwo
https://apteline.pl/artykuly/niepozorny-bratek-ma-w-sobie-wiecej-niz-myslisz/
http://www.herbapol.poznan.pl/oczar-wirginijski-hamamelis-virginiana
https://www.naturalne-piekno.pl/ziola-nasiona-i-kwiaty/752-oczar-wirginijski-mielony-50-g.html
https://www.herbapolzdrowie.pl/ziola-a-zdrowie/ziola-w-dermatologii-tradzik/
https://produkty.herbapolzdrowie.pl/nagietek-fix/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagietek_lekarski
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/nagietek-lekarski-wlasciwosci-i-dzialanie-nagietka-lekarskiego_39836.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fio%C5%82ek_tr%C3%B3jbarwny
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/oczar-wirginijski-wlasciwosci-i-zastosowanie_46407.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczar_wirginijski
https://portal.abczdrowie.pl/9-powodow-by-stosowac-oczar-wirginijski-do-pielegnacji-skory
http://apps.who.int/medicinedocs/documents/s14878e/s14878e.pdf

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.